Mi a 2, 3, 4D?
- A 2D két sík vizsgálatával, metszeti sík által megjelenített felületet vizsgál.
- A 3D a tér három síkját elemzi, egy adott pillanatban. A komputer által rögzített képpontokat utólag egy program segítségével alakítja képpé, melyeket CT-szerűen, bármilyen síkban elemezhet.
- A 4D egy dimenzióval többet, az időt is beveti. A kissé helytelenül elterjedt megnevezés tulajdonképpen nem jelent mást, mint azt, hogy a vizsgálat során időben azonnali mozgóképet láthatunk.
Mik a 3D/4D UH vizsgálat előnyei?
A számítástechnika fejlődésének eredményeképpen megjelenített testfelületek és testüregek mélységükben, vizuálisan sokkal egyértelműbben értelmezhetők. Ezáltal a hagyományos kétdimenziós módszerrel láthatatlan elváltozások is fellelhetők. Igaz ez a mozgásban lévő szervekre is, főleg a magzat szivére.
Káros-e az UH?
Az ultrahang vizsgálatok esetleges káros hatásairól tucatnyi tanulmány született. Bár kimutatható a magas frekvenciás hangrezgés fizikai hatása (minimális hőleadás, magzatviz melegedés), valamint a magzat reakciója az ultrahangnyaláb megérkezésére, káros utóhatást bizonyítani nem lehetett. A hőleadás miatt viszont lehetőség szerint korlátozni érdemes a vizsgálat időtartamát.
Mindig tökéletes képet kapunk?
Sajnos bármennyire fejlett a technológia, a magzat elhelyelyezkedése az adott időben nagyban befolyásolja a kapott kép minőségét.
Kik végzik a vizsgálatokat és milyen géppel?
Ultrahangvizsgálatot orvosok és szakasszisztensek végezhetnek. A jogosítványokat magas színvonalú továbbképzéseken lehet megszerezni. Három orvosi szint létezik a szonográfus szakasszisztensi bizonyítvány mellett.
Ezek alapján engedélyezett számukra, hogy milyen szinten adhatnak leletet a vizsgált terhességről. A legmagasabb (C) kategóriában a régióból hozzánk küldött bonyolultabb esetekről is van jogunk véleményt mondani.
Mikor menjünk UH vizsgálatra?
A jelenlegi szabályozás alapján általában 4 időpontban kell UH vizsgálatot végezni:
- Először az első megjelenés után. Ennek oka az, hogy így pontosan kalibrálni lehet a terhesség korát - ez később nagyon fontos lesz -, másrészt elhalt, kóros helyen lévő kis terhességeket időben ki lehet mutatni.
- Másodszor a 12. héten javasolt. Ilyenkor lehet bizonyos kromoszóma eltérések meglétére utaló jeleket vizsgálni, ezek később már nem pótolhatók. Ezen kívül durva fejlődési rendellenességek megléte esetén lehetőség nyílik a terhesség megszakítására.
- Harmadszor a 18-19. heti ellenőrzés szinte a legfontosabb. A magzati szervek többsége jól áttekinthető, a korábban észre nem vehető eltérések még kiszűrhetők.
- Negyedszer a 32. hét következik. Ekkor a magzat növekedési üteméről, sorvadásáról, méhen belüli állapotáról tájékozódhatunk.
Természetesen akut panaszok, kóros tünetek, gyanús állapotok esetén bármikor vizsgálatot végzünk. Ezek közül leggyakrabban a szülés körüli áramlásvizsgálatok (flowmetria) használatosak.
Végül nagyon fontos tudni azt, hogy bármilyen korszerű is a mai ultrahangtechnika, minden fejlődési hiba nem mutatható ki. A létező rendellenességek szindróma névvel ellátott - azaz ismert - száma kb. 14.000. Ezzel szemben a kiszűrhetők száma csupán néhány száz…
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
Semmiféle különleges felkészülés nem szükséges. Természetes higiéné, tisztálkodás fontos, főleg a hüvelyi ultrahang- vizsgálatok esetén.
Tájékoztató gyermekek után járó támogatásokról